Na vypracovanie relevantnej cenovej ponuky je potrebné mať čo najviac informácií. Tie najdôležitejšie, ktoré sú pri tvorbe ponuky podstatné, si prejdeme nižšie.

1. Pri stavbe každého prístrešku treba základ, ktorý je zároveň pôdorysom prístrešku, čiže je potrebné uviesť rozmery.

2. Zároveň treba určiť, aký podklad bude pod budúcim prístreškom. Možností je viac:

a) betónová platňa, do ktorej sa bude prístrešok kotviť na chemickú kotvu
b) zámková dlažba, ktorú treba rozobrať (ak pod ňou nie je betón, tak zabetónovať), vyrezať a uložiť
c) pripadne treba kopať a betónovať základy pod stĺpy

3. Základom prístrešku je nosná konštrukcia a pomocné konštrukcie (drevo) – tu potrebujeme vedieť tvar strechy. Najčastejšie sú realizované tieto tvary striech:

a) pultová strecha (šikmá) – je to najjednoduchšia konštrukcia a pri prístreškoch je najčastejšie používaná

b) sedlová strecha (A-čková) – ukážka tu

c) valbová alebo stanová (ihlanová) strecha – podľa toho, či je pôdorys štvorec, alebo obdĺžnik

4. Následne potrebujeme vedieť, aké drevo chceme použiť na prístrešok. Štandardné sú to tieto 3 možnosti:

a) klasické stavebné rezivo
Je to najčastejšie používaný a cenovo najvýhodnejší materiál. Zároveň je však aj najmenej kvalitný. Jeho nevýhodou je, že rezivo nie je sušené, čiže môže ešte pracovať, trošku sa prehnúť a môžu v ňom vznikať trhliny. Tiež nejde tak dokonale ohobľovať.

b) KVH hranoly
Jedná sa o technicky sušené hranoly na cca 15% vlhkosti. Sú dĺžkovo nadpájané takzvaným cinkovým spojom. Oproti stavebnému rezivu sú dokonalejšie ohobľované a tvarovo stále (nepracujú už) a praskanie je minimalizované.

c) BSH hranoly
V porovnaní s KVH hranolom sú navyše nadpájané dĺžkovo aj výškovo. Čiže výškovo sa na seba lepia (vrstvy) lamely, ktoré sú dĺžkovo nadpájané každá na inom mieste a tým je BSH pevnostne najkvalitnejšia možnosť. Vizuálne sú na tom rovnako ako KVH hranoly. Delia sa na 2 kvality, a to stavebnú a pohľadovú.

5, Strešná krytina – najpoužívanejšie sú tieto 4 druhy:

a) krytina priepustná (ak nechcete zatieniť napr. okná do domu) alebo krytina nepriepustná
– dutinkový polykarbonát (známy LEXAN) – používame značkový polykarbonát nemeckého výrobcu obojstranne UV stály (1,7Kg/m2)
– plný polykarbonát
– sklo (bezpečnostné)

b) klasická škridla
– hlinená, betónová (väčšinou sa prispôsobuje typu, ktorý je na dome)

c) plechy – oceľové, hliníkové, oceľové s posypom
– hladký (lesklý, matný), rôzne tvarové typy (rovné, vlnkové, imitácie škridiel…)
– posypový (tlmí hluk pri daždi )

d) asfaltové šindle – rôzne druhy tvarovo, farebne a veľkosťou lepiacej plochy medzi sebou

Drevené podbitie
– u priepustných krytín je podbitie samozrejme bezpredmetné
– u nepriepustných krytín podbitie odporúčame. Pod škridlu a plech ide 15mm hrubá perodrážka, ktorá má čisto vizuálno-estetický charakter (aby nebolo vidieť zo spodnej strany prístrešku plachtu, strešné laty, plech alebo škridlu. Podbitie však nie je nutné napríklad na prístrešok pre kone, seno, pripadne iné stavby, kde nie je prioritou vizuálna stránka.
– pri asfaltových šindľoch je to samozrejmé, pretože neplní len vizuálny charakter, ale je potrebné aj z konštrukčného hľadiska. Tu používame 24mm perodrážku, do ktorej sa šindeľ kotví (pritĺka).

6, Povrchová úprava
a) olej
Používame prevažne profi olejovú „farbu“ (od nemeckého výrobcu). Olej je paro-priepustný, takže je vhodný aj do vlhkých priestorov. Odporúčajú ho hlavne pre extrémne zaťažované výrobky, ako sú záhradný nábytok, terasy, ploty, pergoly, drevenice atď… Veľká výhoda Profi  oleja oproti lazúre je vo veľmi jednoduchej renovácii. Výrobky stačí pretrieť, nie je treba nič prácne brúsiť (neodlupuje sa).

b) lazúra
Vysoko hodnotná stredne hrubá lazúra pre zušľachtenie dreva s vysokým obsahom sušiny. Slúži pre ochranu dreva v exteriéri. Výborná pre použitie pre profesionálov ako aj pre hobby použitie, nakoľko netečie (nesteká po hranách pri natieraní).

Po určení si a odoslaní týchto informácií na email info@pristreskyaltanky.sk, alebo vyplnením vo formulári Vám vieme spraviť relevantnú cenovú ponuku, ktorá je prevažne aj koncová.